brama wjazdowa do fabryki Bette - wizyta pracowni wnętrzarskiej Viva Design z Rzeszowa w 2015 roku, projekty wnętrz, architekt wnetrz, Rzeszow, projektowanie wnętrz, projektant wnetrz, Rzeszów
10
Paź

2014: Odwiedziny fabryki Bette

W październiku 2014 roku, dzięki zaproszeniu firmy AndBud, odwiedziłem fabrykę niemieckiej firmy Bette

brama wjazdowa do fabryki Bette

Czym zajmuje się firma Bette

Firma Bette powstała w 1952 roku i specjalizuje się w produkcji najwyższej jakości wyrobów do łazienki ze stali emaliowanej. Osoby które mają ponad czterdzieści lat, powiedzą że to nic nowego – w dzieciństwie każdy z nas miał w domu wannę ze stali emaliowanej. Była ona szara, porysowana a wielu miejscach pojawiały się odpryski po uderzeniu w emalię jakiejś cięższego przedmiotu.

Wykorzystywana przez Bette emalia w połączeniu z nowoczesnymi technologiami produkcji tworzy zupełnie nową jakość. Emalia zachowuje swoją biel przez lata i jest odporna na uderzenia. O jakości produktów firmy Bette świadczy fakt, że udziela ona trzydziestoletniej gwarancji na swoje produkty.


 

Testy uderzeniowe

Będąc w fabryce nie daliśmy się łatwo przekonać, że produkty są odporne na uderzenia. Musieliśmy dokonać testu. Panie które były ze mną wylały lakier do paznokci, szminkę, ocet, wino, aceton. Wszystko zmyło się bez pozostawiania jakichkolwiek plam. Na koniec wykonaliśmy test uderzenia młotkiem. Jego przebieg możecie zobaczyć klikając TUTAJ. Muszę przyznać, że emalia jest naprawdę wytrzymała.


 

Dlaczego stal emaliowana

Produkty ze stali emaliowanej szybko przewodzą ciepło. Po nalaniu gorącej wody, cała wanna szybko się nagrzewa. Nie mamy więc efektu wchodzenia do zimnej wanny, co często zdarza się przy produktach wykonanych z akrylu. Wanny wykonane z akrylu lub kompozytu, źle reagują na światło słoneczne. Po wielu latach użytkowania, ich kolor staje się matowy a w skutek pielęgnacji pojawiają się zarysowania i miejsca w których trudniej utrzymać czystość. W przypadku wykorzystania nowoczesnych produktów ze stali emaliowanej, takie problemy nie wystąpią.

Ponadto jest to produkt w 100% naturalny, składa się ze stali połączonej z emalią, czyli płynnym szkłem z dodatkiem barwników. Poniżej zdjęcie materiału, który barwi szkliwo.

materiał używany do barwienia szkliwa


 

Co produkuje firma Bette

W ofercie firmy Bette znajdziemy brodziki pod prysznic wraz z całym systemem ich montażu i wygłuszania, wanny oraz umywalki. Poniżej zdjęcia wybranych produktów firmy.

wanna bette ze stali emaliowanejumywalka betteze stali emaliowanej firmy Bettewanna ze stali emaliwaonej bette zabudowanaUmywalka bette podwójna ze stali emaliowanej firmy Betteumywalka bette ze stali emaliowanej firmy Bette

 

Firma Bette, tworząc swoje rozwiązania, zwraca uwagę na walory użytkowe tworzonych przez nich produktów. Poniżej zdjęcie brodzika do kabiny prysznicowej. Dzięki odpowiedniemu wywinięciu kołnierza, otrzymujemy połączenie ze ścianą, które nie przepuszcza wilgoci, jest bardzo łatwe w utrzymaniu a przy tym wygląda estetycznie.

system wywijanego brodzika bette czystość oraz izolacja przeciw wilgociowa


Jak powstają produkty ze stali emaliowanej

Produkcja w fabryce Bette jest w pełni zautomatyzowana. Setki produktów każdego dnia przechodzą całą linię produkcyjną. Niezapomniany efekt dają wanny, brodziki i umywalki, które na podajnikach przesuwają się kilkadziesiąt centymetrów nad głowami osób zwiedzających fabrykę.

Do produkcji każdego elementu ze stali emaliowanej, potrzebna jest forma. Produkcja zaczyna się od płaskiego arkusza blachy, któremu poprzez odpowiednie formowanie przy pomocy prasy hydraulicznej nadawany jest ostateczny kształt wanny, brodzika lub umywalki. Firma Bette szczyci się tym, że technologię wyginania blachy dopracowała do perfekcji, dzięki czemu grubość blachy w gotowym produkcie jest wszędzie taka sama (materiał nie rozciąga się).

Po nadaniu kształtu, następuje obróbka automatyczna (szlifowanie, spawanie) a na koniec obróbka ręczna blachy. W kolejnym kroku przy pomocy robotów, na blachę natryskiwana jest warstwa emalii i produkt wędruje do wypalenia w piecach. Gotowy produkt jest sprawdzany pod kątem jakości i następnie pakowany i trafia do magazynu,  skąd jest dystrybuowany na cały świat.

Dziękuję organizatorom za możliwość zwiedzenia fabryki 🙂