Czy warto projektować wnętrza przez internet?

Wybierz pozycję z menu na górze strony lub wpisz czego szukasz:

Zastanawiasz się czy warto projektować wnętrza przez Internet? Zazwyczaj wygląda to tak, że znajdujesz projektanta wnętrz w Internecie a następnie zlecasz mu realizację projektu wnętrza przy założeniu że nigdy się z nim nie spotkasz osobiście. Kontakt następuje drogą telefoniczną lub poprzez Skype i kończy się w momencie przekazania gotowego projektu.

Poniżej lista sytuacji w których należy się zastanowić przed zleceniem realizacji projektu wnętrz na odległość.

1. Jeżeli zależy Ci na wiernym odzwierciedleniu projektu w rzeczywistości
Doświadczony projektant wnętrz potrafi dobrać elementy wyposażenia wnętrz w taki sposób, aby były one dopasowane do Twoich oczekiwań i stanowiły spójną całość. Jeżeli projektant nie nadzoruje prac wykończeniowych, mogą pojawić się okoliczności, w wyniku których zrealizowane wnętrze nie będzie odpowiadać Twojej wizji ustalonej z projektantem.

Możesz na przykład kupić inną sofę od tej, którą wybraliście, ponieważ akurat będzie na nią promocja. Zmienisz odcień płytek, ponieważ będzie Ci się wydawać, że te które teraz widzisz w sklepie będą lepiej pasować. Hydraulik przekona Cię, że nie warto robić kabiny prysznicowej w ustalonym miejscu a elektryk zaproponuje zmianę miejsc instalacji gniazdek elektrycznych. Te wszystkie zmiany mogą spowodować, że utracisz charakter i funkcjonalność jaką uzgodniłeś na etapie przygotowania projektu wnętrz.

2. Jeżeli masz mało czasu
Projektant zaprosi Cię do salonu z elementami wyposażenia wnętrz lub do swojego biura. Tam pokaże Ci jak poszczególne materiały komponują się ze sobą. W przypadku współpracy z projektantem przez Internet, aby obejrzeć zaproponowane elementy wyposażenia wnętrz, będziesz musiał spędzić wiele czasu na ich poszukiwaniu we własnym zakresie. Może się także okazać, że na przykład płytki które zaproponował Ci projektant, nie są dostępne w sklepach w Twoim regionie.

3. Jeżeli nie lubisz rozwiązywać samodzielnie wszystkich zagadnień na budowie
Wcześniej czy później, na każdej budowie pojawi się zagadnienie wymagające konsultacji projektanta. W przypadku projektów realizowanych przez Internet, projektant nie przyjedzie na Twoja budowę, nie porozmawia z wykonawcami i nie uzgodni z nimi najlepszego rozwiązania. Będziesz musiał poradzić sobie z tym problemem samodzielnie.

4. Jeżeli wymiary pomieszczeń nie są zgodne z projektem
Wyobraź sobie, że powiększyłeś łazienkę kosztem jednego z pokojów lub Twoi murarze wybudowali ściany w taki sposób, że ich wymiary nie pokrywają się idealnie z planem. Zamawiasz meble na wymiar zgodnie z projektem zamówionym przez Internet i w trakcie montażu okazuje się, że brakuje pięciu centymetrów aby się zmieściły na ścianie. Aby uniknąć tego typu problemów, projektant wnętrz przyjeżdża na budowę aby zmierzyć rzeczywiste wymiary pomieszczeń przed rozpoczęciem projektowania.

5. Jeżeli nie znasz sprawdzonych ekip wykończeniowych
Projektant realizujący projekty w regionie na którym budujesz dom lub kupiłeś mieszkanie, będzie mógł polecić Ci wiele sprawdzonych ekip realizujących prace wykończeniowe.

6. Jeżeli chcesz stworzyć wnętrze „pod klucz”
Jeżeli chcesz zlecić projektantowi przygotowanie wnętrza „pod klucz”, wtedy jego częsta obecność na budowie jest niezbędna. Musi on na co dzień nadzorować prace ekip wykończeniowych oraz zarządzać zakupem i montażem elementów wyposażenia wnętrz.

Specjalne przypadki
Projektowanie wnętrz na odległość, nie zawsze polega na zleceniu prac przez Internet. Może się okazać, że projektant pochodzi z regionu w którym budujesz dom lub kupiłeś mieszkanie a umowa zakłada osobiste spotkania z Inwestorem. Zazwyczaj z takimi sytuacjami mamy do czynienia w sytuacji gdy Inwestor przenosi się do innego miasta lub kupuje nieruchomość na inwestycję lub wynajem w innym mieście.

Podobnie będzie także, gdy projektant pochodzi z innego miasta niż to w którym realizowana jest budowa, jednak umowa przewiduje regularne wizyty projektanta na tej budowie podczas realizacji prac wykończeniowych. W takich sytuacjach, ryzyka opisane w tym artykule nie wystąpią.

Udostępnij artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Zostaw komentarz

Kategorie Bloga

FAQ

Zobacz odpowiedzi na często zadawane pytania