Zdjęcia luksusowo urządzonego salonu - dom w Rzeszowie, projekt wnętrz Viva Design z Rzeszowa, lampa podłogowa FLOS TAB F, Lampa ARTEMIDE Logico Suspension, Astro Goya 590, Polished Chrome 1115006 (0701), Tapeta GLAMORA - THE SECRET GARDEN - HERBAGE GLSG132A, Rzeszow, architekt wnętrz, projektant wnetrz, Warszawa, viva design, architektura wnętrz
07
Paź

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Zastanawiasz się czym zajmuje się projektant wnętrz i jak może Ci pomóc w urządzeniu twojej nieruchomości? Projektant wnętrz kreuje, planuje oraz urządza przestrzeń w taki sposób, aby była ona piękna, funkcjonalna i spójna a także odpowiadała wymaganiom klienta.

Zakres usług realizowanych przez projektanta wnętrz zależy od pracowni a także od oczekiwań klienta. Poniżej lista najpopularniejszych usług świadczonych przez projektantów wnętrz. Kliknij tutaj, aby zobaczyć co znajduje się w projekcie wnętrz. Zaczynamy – poniżej dziesięć przykładów tego, czym zajmuje się projektant wnętrz.

1. Inwentaryzacja

Zazwyczaj okazuje się, że wymiary podane na projekcie, różnią się od rzeczywistych wymiarów wybudowanych pomieszczeń. Z tego powodu projektant odwiedza miejsce budowy i weryfikuje rzeczywiste wymiary budynku a także miejsca istniejących przyłączy hydraulicznych, elektrycznych, itp. Zastane wymiary nanosi na przygotowywany przez niego projekt. Dzięki temu uzyskuje on pewność, że np. meble zaprojektowane do wnętrza zmieszczą się w nim bez problemów. O ile do przygotowania projektu wystarczająca jest średnia precyzja pomiarów, to do prac wykończeniowych – w szczególności mebli na wymiar, wymagane jest wykonanie precyzyjnego pomiaru przez wykonawcę (musi on uwzględnić np. krzywiznę ścian).

 

2. Projekt funkcjonalny

Projekt funkcjonalny określa rozkład elementów w pomieszczeniach. Na jego podstawie można się zorientować gdzie np. w łazience będzie stała wanna i jakie będzie miała ona wymiary. W tym momencie nie określamy jeszcze kolorów ani konkretnych modeli zaproponowanych elementów. Projekt funkcjonalny tworzą najczęściej rzuty (rysunki przedstawiające ułożenie elementów na powierzchni, np. układ mebli na podłodze salonu) oraz przekroje (rysunki przedstawiające ułożenie elementów na ścianie, np. układ szafek kuchennych na ścianie). Standardem są rysunki przygotowane przy użyciu programów komputerowych. Ich zaleta polega na możliwości umieszczenia na nich szczegółowych wymiarów technicznych. Na podstawie projektu funkcjonalnego przygotowywane są projekty dla wykonawców, które mogą zostać wykorzystane przez ekipy realizujące wykończeniowe oraz stolarzy. Dzięki projektom doświadczona ekipa wykończeniowa podejmuje pracę bez zadawania inwestorowi zbędnych pytań na temat ich pracy i zakresu projektu. Projekt pozwala także na dokładniejsze oszacowanie kosztów przez wykonawców i dostawców.

 

 3. Zestawienie materiałów

Zestawienie materiałów zawiera listę elementów wyposażenia, jakie należy zakupić w celu realizacji projektu zaakceptowanego przez klienta. Zestawienie zawiera nazwę towaru, jego kod, potrzebną do zamówienia ilość. W przypadku pracowni Viva Design, w zestawieniu materiałów wskazujemy rekomendowanego dostawcę, u którego można kupić towar wraz z aktualną ceną zakupu. Takie podejście pozwala klientowi ograniczyć czas potrzebny na zakup produktów. Dodatkową zaletą wynikającą z przygotowania zestawienia materiałów jest pewność, że elementy, jakie zostały wskazane w zestawieniu, pasują do siebie, zmieszczą się w pomieszczeniu, są dostępne u dostawców oraz możliwe jest oszacowanie całkowitego budżetu wymaganego do zainwestowania przez klienta.

 

4. Kontrola budżetu

Usługa ta polega na dobieraniu przez projektanta elementów wyposażenia wnętrza w taki sposób, aby ich łączna wartość nie przekroczyła budżetu przeznaczonego przez klienta.

 

5. Wizualizacje wnętrz

Wizualizacje wnętrz pomagają klientowi w zrozumieniu koncepcji stworzonej przez projektanta. Są one przygotowywane przez pracownie różnymi technikami, począwszy od szkiców przygotowanych odręcznie, aż po wizualizacje, których jakość trudno odróżnić od fotografii. Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule: Wizualizacje – jaką jakość wybrać?

 

6. Spacer wirtualny

Spacer wirtualny to nowość na rynku projektantów wnętrz. Umożliwia on poruszanie się przez klienta po swoich wnętrzach.

 

7. Polecenie sprawdzonych dostawców i wykonawców

Usługa polega na przekazaniu klientowi kontaktów do sprawdzonych dostawców oraz wykonawców. Pozwala to klientowi na szybsze rozpoczęcie prac i zmniejsza ryzyko zatrudnienia niesolidnych wykonawców lub zakupu towarów u nierzetelnych dostawców. Istotna jest także współpraca pomiędzy projektantem a wykonawcami – zgrane ekipy pracują wydajniej.

 

8. Nadzór autorski

Usługa polega na udzielaniu przez projektanta konsultacji dla firm realizujących prace wykończeniowe. Projektant wnętrz na bieżąco nadzoruje realizowane prace, rozwiązuje problemy, jakie pojawią się podczas ich realizacji a także dokonuje weryfikacji jakości wykonanych prac.

 

9. Koordynacja prac

Usługa polega ona na koordynacji prac pomiędzy ekipami realizującymi poszczególne prace budowlane. W ramach tej usługi projektant ustala harmonogram realizacji prac budowlanych przez poszczególne ekipy w taki sposób, aby dotrzymać terminu zakończenia projektu oczekiwanego przez klienta. Zajmuje się także zamówieniem materiałów dla klientów a także nadzoruje ich dostawę i montaż.

 

10. Wykończenie „pod klucz”

Usługa ta polega na realizacji inwestycji w imieniu klienta. Projektant przygotowuje projekt oraz oszacowuje koszt inwestycji. Po akceptacji projektu oraz budżetu, wybiera ekipy wykończeniowe a następnie nadzoruje i odbiera ich pracę. Zajmuje się także zakupem wszystkich elementów wyposażenia wnętrz oraz ich montażem w pomieszczeniach. Klient kontaktuje się tylko i wyłącznie z projektantem i wprowadza się do lokalu po zakończeniu prac remontowych oraz zamontowaniu wszystkich elementów wyposażenia wnętrza.

Zakończenie

Mam nadzieję, że teraz będziesz już wiedział, czym zajmuje się projektant wnętrz. Jeżeli zainteresował Cie ten artykuł, to kliknij TUTAJ, aby przeczytać pozostałe artykuły przygotowane w ramach Akademii Viva Design.

Zachęcamy także do obejrzenia zdjęć naszych realizacji oraz projektów. Kliknij TUTAJ aby obejrzeć nasze portfolio.

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z pracownią projektowania wnętrz Viva Design, to zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat dostępnych pakietów współpracy. Kliknij TUTAJ aby przejść do strony: Projektowanie wnętrz cennik

W razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z nami.