Viva Design - salon w stylu eklektycznym Viva Design
07
Paź

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Interesuje Cię czym zajmuje się projektant wnętrz? Projektant wnętrz kreuje, planuje oraz urządza przestrzeń w taki sposób, aby była ona piękna, funkcjonalna i spójna a także odpowiadała wymaganiom klienta.

Zakres usług realizowanych przez projektanta wnętrz zależy od pracowni, dla której on pracuje a także od oczekiwań klienta. Poniżej lista najpopularniejszych usług świadczonych przez projektantów wnętrz.

1. Inwentaryzacja

Zazwyczaj okazuje się, że wymiary podane na projekcie, różnią się od rzeczywistych wymiarów wybudowanych pomieszczeń. Z tego powodu projektant odwiedza miejsce budowy i weryfikuje rzeczywiste wymiary budynku a także miejsca istniejących przyłączy hydraulicznych, elektrycznych, itp. Zastane wymiary nanosi na przygotowywany przez niego projekt. Dzięki temu uzyskuje on pewność, że np. meble zaprojektowane do wnętrza zmieszczą się w nim bez problemów. Aby uniknąć ryzyka wystąpienia błędów, wykonawca przed przystąpieniem do prac na podstawie projektów musi pojawić się na budowie i dokonać ponownie precyzyjnych pomiarów, np. na różnych wysokościach.

 

2. Projekt funkcjonalny

Projekt funkcjonalny określa rozkład elementów w pomieszczeniach. Na jego podstawie można się zorientować gdzie np. w łazience będzie stała wanna i jakie będzie miała ona wymiary. W tym momencie nie określamy jeszcze kolorów ani konkretnych modeli zaproponowanych elementów. Projekt funkcjonalny tworzą najczęściej rzuty (rysunki przedstawiające ułożenie elementów na powierzchni, np. układ mebli na podłodze salonu) oraz przekroje (rysunki przedstawiające ułożenie elementów na ścianie, np. układ szafek kuchennych na ścianie). Standardem są rysunki przygotowane przy użyciu programów komputerowych. Ich zaleta polega na możliwości umieszczenia na nich szczegółowych wymiarów technicznych, które mogą zostać wykorzystane przez ekipy realizujące wykończeniowe oraz stolarzy. Dzięki projektom wybrana ekipa podejmuje pracę bez zadawania zbędnych pytań na temat ich pracy i zakresu projektu. Projekt pozwala także na dokładniejsze oszacowanie kosztów przez wykonawców i dostawców.

 

 3. Zestawienie materiałów

Zestawienie materiałów zawiera listę elementów wyposażenia, jakie należy zakupić w celu realizacji projektu zaakceptowanego przez klienta. Zestawienie zawiera nazwę towaru. Część pracowni dodatkowo w zestawieniu wskazuje dostawcę, u którego można kupić towar wraz z szacunkową ceną zakupu. Pozwala to klientowi ograniczyć czas potrzebny na zakup produktów. Dodatkową zaletą wynikającą z przygotowania zestawienia materiałów jest pewność, że elementy, jakie zostały wskazane w zestawieniu, pasują do siebie, zmieszczą się w pomieszczeniu, są dostępne u dostawców oraz że ich łączna wartość nie przekroczy budżetu klienta.

 

4. Kontrola budżetu

Usługa ta polega na dobieraniu przez projektanta elementów wyposażenia wnętrza w taki sposób, aby ich łączna wartość nie przekroczyła budżetu przeznaczonego przez klienta.

 

5. Wizualizacje wnętrz

Wizualizacje wnętrz pomagają klientowi w zrozumieniu koncepcji stworzonej przez projektanta. Są one przygotowywane przez pracownie różnymi technikami, począwszy od szkiców przygotowanych odręcznie, aż po wizualizacje, których jakość trudno odróżnić od fotografii.

 

6. Spacer wirtualny

Spacer wirtualny to nowość na rynku projektantów wnętrz. Umożliwia on poruszanie się przez klienta po swoich wnętrzach.

 

7. Polecenie sprawdzonych dostawców i wykonawców

Usługa polega na przekazaniu klientowi kontaktów do sprawdzonych dostawców oraz wykonawców. Pozwala to klientowi na szybsze rozpoczęcie prac i zmniejsza ryzyko zatrudnienia niesolidnych wykonawców lub zakupu towarów u nierzetelnych dostawców. Istotna jest także współpraca pomiędzy projektantem a wykonawcami – zgrane ekipy pracują wydajniej.

 

8. Nadzór autorski

Usługa polega na udzielaniu przez projektanta konsultacji dla firm realizujących prace wykończeniowe. Projektant wnętrz na bieżąco nadzoruje realizowane prace, rozwiązuje problemy, jakie pojawią się podczas ich realizacji a także dokonuje weryfikacji jakości wykonanych prac.

 

9. Koordynacja prac

Usługa polega ona na koordynacji prac pomiędzy ekipami realizującymi poszczególne prace budowlane. W ramach tej usługi projektant ustala harmonogram realizacji prac budowlanych przez poszczególne ekipy w taki sposób, aby dotrzymać terminu zakończenia projektu oczekiwanego przez klienta. Zajmuje się także zamówieniem materiałów dla klientów a także nadzoruje ich dostawę i montaż.

 

10. Wykończenie „pod klucz”

Usługa ta polega na realizacji inwestycji w imieniu klienta. Projektant przygotowuje projekt oraz oszacowuje koszt inwestycji. Po akceptacji projektu oraz budżetu, wybiera ekipy wykończeniowe a następnie nadzoruje i odbiera ich pracę. Zajmuje się także zakupem wszystkich elementów wyposażenia wnętrz oraz ich montażem w pomieszczeniach. Klient kontaktuje się tylko i wyłącznie z projektantem i wprowadza się do lokalu po zakończeniu prac remontowych oraz zamontowaniu wszystkich elementów wyposażenia wnętrza.