Nowoczesna, minimalistyczna kuchnia Viva Design
01
Paź

Ile czasu potrzeba na przygotowanie projektu wnętrz?

Ile czasu potrzeba na przygotowanie projektu wnętrz? Wpływa na to wiele czynników. Z naszych doświadczeń wynika, że proces projektowania trwa od miesiąca (w przypadku mieszkania o powierzchni 50m2) do ponad pół roku (w przypadku domu o powierzchni ponad 500 m2). Do tego należy doliczyć czas oczekiwania na rozpoczęcie prac przez pracownię.

Do najważniejszych czynników wpływających na czas potrzebny do przygotowania i akceptacji projektu wnętrz należy zaliczyć:

1. Rodzaj projektowanego wnętrza
Najczęściej spotyka się podział wnętrz na prywatne i komercyjne. Wnętrza komercyjne projektuje się szybciej, ponieważ zazwyczaj nie występuje w nich taka duża ilość detali jak w pomieszczeniach mieszkalnych. Ponadto w przypadku inwestora komercyjnego, projektem zajmuje się większa grupa ludzi, w tym osoby dbające o harmonogram projektu, co w większości przypadków pozwala sprawniej akceptować przygotowane koncepcje – choć jak zawsze od tej reguły zdarzają się wyjątki :).

2. Ilość wnętrz do zaprojektowania oraz ich łączna powierzchnia
Przygotowanie projektu dla każdego pomieszczenia wymaga czasu. Im więcej pomieszczeń oraz im większa ich powierzchnia, tym więcej czasu potrzeba na przygotowanie projektu.

3. Właściwe rozpoznanie oczekiwań klienta
Doświadczony projektant potrafi w taki sposób zadawać pytania, aby przygotować projekt odpowiadający indywidualnym potrzebom klienta. Przygotowany przez niego projekt nie będzie wymagał znaczących poprawek.

4. Zakres prac realizowanych przez pracownię
Część pracowni projektowania wnętrz przygotowuje jedynie szkice wnętrz, niektóre z nich przygotowują dodatkowo fotorealistyczne wizualizacje zaprojektowanych wnętrz oraz zestawienie materiałów. Coraz częściej pracownie przygotowują także projekty dla wykonawców (choć zakres i jakość przygotowywanych projektów różni się pomiędzy pracowniami) oraz za dodatkową opłatą świadczą usługę nadzoru autorskiego (usługa ta polega na udzielaniu konsultacji dla wykonawców oraz odbiorze wykonanej przez nich pracy). Jedynie doświadczone pracownie oferują usługę urządzania wnętrz w standardzie “pod klucz”.

5. Styl wnętrza wybrany przez klienta
Istotny wpływ na czas wymagany do przygotowania projektu wnętrza ma styl w jakim wnętrze to będzie urządzone. Na przygotowanie projektu wnętrza w stylu minimalistycznym zazwyczaj potrzeba mniej czasu niż na przygotowanie projektu wnętrz w stylu eklektycznym lub rustykalnym. Decyduje o tym inna ilość detali jaka występuje w pomieszczeniach.

6. Doświadczenie pracowni projektowania wnętrz
Biuro projektowe funkcjonujące na rynku od wielu lat regularnie uczestniczy w krajowych i zagranicznych targach oraz konferencjach na temat wnętrz. Zebrane w ten sposób inspiracje potrafi wykorzystać podczas pracy. Duża sieć kontaktów wśród dostawców oraz producentów pozwala zminimalizować ryzyko popełnienia błędu projektowego oraz zaproponować optymalne rozwiązania pod względem technicznym oraz funkcjonalnym, dostosowane do budżetu klienta.

7. Właściwa komunikacja z klientem
To jedna kluczowych z cech dobrych biur projektowych. Dobra komunikacja pozwala projektantowi łatwiej zrozumieć koncepcję klienta a także w odpowiednim momencie reagować na zmieniające się potrzeby klienta oraz szybciej nanosić ewentualne poprawki w projekcie.

8. Dobra organizacja pracy pracowni
W pracowni posiadającej dobrego kierownika projektów praca jest zorganizowana optymalnie, co pozwala na skrócenie czasu projektowania oraz czasu potrzebnego na uzyskanie akceptacji projektu przez klienta.

9. Niezmienność oczekiwań klienta
Istotne jest aby klient posiadał ugruntowane przekonania na temat stylu wnętrza, w jakim chce przebywać. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie projektu bez konieczności dokonywania czasochłonnych korekt. Sugerujemy, aby jeszcze przed podjęciem decyzji o budowie domu lub zakupie mieszkania zaznajomić się z prasą poświęconą tematyce aranżacji wnętrz i oswoić się z wizją miejsca, jakie chcemy stworzyć. Zachęcamy także, aby przed dokonaniem wyboru projektu typowego domu lub zakupem mieszkania odwiedzić projektanta wnętrz aby doradził w wyborze projektu, którego urządzenie nie pochłonie zbędnych kosztów (np. na wyburzanie i dostawianie ścian).

10. Portfel zamówień pracowni
Istotna jest także ilość zamówień, jaką w danej chwili realizuje pracownia. Najlepsze  pracownie planują swoją pracę na wiele miesięcy do przodu. Większość klientów poszukuje pracowni projektowania wnętrz na wiosnę lub jesienią. Dlatego jeżeli to możliwe, sugerujemy aby skontaktować się z pracownią projektowania wnętrz możliwie wcześnie. Sugerujemy, aby nie zostawiać decyzji o zatrudnieniu projektanta na ostatnią chwilę, ponieważ może się okazać, że wybrana pracownia nie będzie mogła podjąć się realizacji zlecenia z dnia na dzień.