Zdjęcie salonu – widok na kuchnię. Podłoga olejowana z drewna egzotycznego Denya. Stół i lampy nad stołem firmy Catellan Italia. Lampa stojąca oraz sofa z firmy BoConcept. Na oknach żaluzje drewniane z drewna teak. Na suficie szynoprzewody wraz z oświetleniem firmy Chors. Witryna wykonana przez stolarza. Ogrzewanie kanałowe przy oknach. Projekt: Pracownia Projektowania Wnętrz Viva Design, Fot. Tadeusz Poźniak, NMC, FD2, denya, drewno, egzotyczne, Chors, Qua MD10, Catellan Italia, Ikon Drive, Hublot, BoConcept, B-spline, Carlton, BPM, 4217, Viva Design, Rzeszów, Kraków, Warszawa, projektant wnętrz, architekt wnętrz, żaluzje, teak, szynoprzewód, ogrzewanie, kanałowe, salon
01
Paź

Ile czasu potrzeba na przygotowanie projektu wnętrz?

Jeżeli zastanawia cię ile czasu potrzeba na przygotowanie projektu wnętrz, to tutaj znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

Na czas trwania prac związanych z przygotowaniem projektu wnętrz, wpływ ma wiele czynników. Z naszych doświadczeń wynika, że proces projektowania trwa od miesiąca (w przypadku mieszkania o powierzchni około 50m2) do ponad pół roku (w przypadku domu o powierzchni ponad 500 m2). Do tego należy doliczyć czas oczekiwania na rozpoczęcie prac przez pracownię.

Do najważniejszych czynników wpływających na to jak długo trwa przygotowanie projektu wnętrz należy zaliczyć:

1. Rodzaj projektowanego wnętrza
Najczęściej spotyka się podział wnętrz na prywatne i komercyjne. Wnętrza komercyjne projektuje się szybciej, ponieważ zazwyczaj nie występuje w nich taka duża ilość detali jak w pomieszczeniach mieszkalnych. Ponadto w przypadku inwestora komercyjnego, projektem zajmuje się większa grupa ludzi, w tym osoby dbające o harmonogram projektu, co w większości przypadków pozwala sprawniej akceptować przygotowane koncepcje – choć jak zawsze od tej reguły zdarzają się wyjątki :).

2. Ilość wnętrz do zaprojektowania oraz ich łączna powierzchnia
Przygotowanie projektu dla każdego pomieszczenia wymaga czasu. Im więcej pomieszczeń oraz im większa ich powierzchnia, tym więcej czasu potrzeba na przygotowanie projektu.

3. Właściwe rozpoznanie oczekiwań klienta
Doświadczony projektant potrafi w taki sposób zadawać pytania, aby przygotować projekt odpowiadający indywidualnym potrzebom klienta. Przygotowany przez niego projekt nie będzie wymagał znaczących poprawek.

4. Zakres prac realizowanych przez pracownię
W zależności od umowy podpisanej z projektantem wnętrz, zakres prac wykonywanych przez niego może się różnić. W wersji ekonomicznej otrzymasz np. projekt funkcjonalny lub wizualizacje. W wersji bogatszej, wizualizacje będą uzupełnione propozycją materiałów. Jedynie w przypadku projektów kompleksowych otrzymasz komplet wszystkich niezbędnych projektów dla wykonawców, wraz z wizualizacjami i zestawieniem materiałów. Najlepsze pracownie, przygotują dla Ciebie także wycenę materiałów. Jedynie doświadczone pracownie zaoferują usługę urządzania wnętrz w standardzie “pod klucz”, ponieważ wymaga to dobrej sprawności organizacyjnej tej pracowni a także posiadania rozległych kontaktów wśród dostawców i wykonawców.
Tutaj możesz zobaczyć jak wyglądają projekty, wizualizacje i zestawienie materiałów przygotowywane dla naszych klientów w ramach wariantu współpracy “Projekt kompleksowy” Klikając TUTAJ można obejrzeć jak wygląda komplet projektów, wizualizacje oraz zestawienie materiałów dla mieszkania o powierzchni 130 m2 w Warszawie.

5. Styl wnętrza wybrany przez klienta
Istotny wpływ na czas wymagany do przygotowania projektu wnętrza ma styl w jakim wnętrze będzie urządzone. Na przygotowanie projektu wnętrza w stylu minimalistycznym zazwyczaj potrzeba mniej czasu niż na przygotowanie projektu wnętrz w stylu eklektycznym lub rustykalnym. Decyduje o tym inna ilość detali jaka występuje w pomieszczeniach.

6. Doświadczenie pracowni projektowania wnętrz
Biuro projektowe funkcjonujące na rynku od wielu lat regularnie uczestniczy w krajowych i zagranicznych targach oraz konferencjach na temat wnętrz. Zebrane w ten sposób inspiracje potrafi wykorzystać podczas pracy. Duża sieć kontaktów wśród dostawców oraz producentów pozwala zminimalizować ryzyko popełnienia błędu projektowego oraz zaproponować optymalne rozwiązania pod względem technicznym oraz funkcjonalnym, dostosowane do budżetu klienta. Większy zespół pracowni zazwyczaj oznacza także możliwość sprawnej komunikacji z projektantem i brak konieczności długiego oczekiwania na konsultacje na etapie realizacji projektów wnętrz.

7. Właściwa komunikacja z klientem
To jedna kluczowych z cech dobrych biur projektowych. Dobra komunikacja pozwala projektantowi łatwiej zrozumieć koncepcję klienta a także w odpowiednim momencie reagować na zmieniające się potrzeby klienta oraz szybciej nanosić ewentualne poprawki w projekcie. Nasi klienci są zadowoleni ze sposobu w jaki pracujemy z nimi nad przygotowaniem projektu wnętrz ich domów i mieszkań. Zobacz opinie naszych klientów – kliknij TUTAJ.

8. Dobra organizacja pracy pracowni
W pracowni posiadającej dobrego kierownika projektów praca jest zorganizowana optymalnie, co pozwala na skrócenie czasu projektowania oraz czasu potrzebnego na uzyskanie akceptacji projektu przez klienta. Biura składające się z więcej niż jednego projektanta, zazwyczaj pozwalają realizować projekty sprawniej i w lepszej jakości.

9. Niezmienność oczekiwań klienta
Istotne jest aby klient posiadał ugruntowane przekonania na temat stylu wnętrza, w jakim chce przebywać. Dzięki temu możliwe będzie przygotowanie projektu bez konieczności dokonywania czasochłonnych korekt. Sugerujemy, aby jeszcze przed podjęciem decyzji o budowie domu lub zakupie mieszkania zaznajomić się z prasą poświęconą tematyce aranżacji wnętrz i oswoić się z wizją miejsca, jakie będziesz chciał stworzyć. Zachęcamy także, aby przed dokonaniem wyboru projektu typowego domu lub zakupem mieszkania odwiedzić projektanta wnętrz aby doradził w wyborze projektu, którego urządzenie nie pochłonie zbędnych kosztów (np. na wyburzanie i dostawianie ścian).

10. Portfel zamówień pracowni
Istotna jest także ilość zamówień, jaką w danej chwili realizuje pracownia. Najlepsze  pracownie planują swoją pracę na wiele miesięcy do przodu. Większość klientów poszukuje pracowni projektowania wnętrz na wiosnę lub jesienią. Dlatego jeżeli to możliwe, sugerujemy aby skontaktować się z pracownią projektowania wnętrz możliwie wcześnie. Sugerujemy, aby nie zostawiać decyzji o zatrudnieniu projektanta na ostatnią chwilę, ponieważ może się okazać, że wybrana pracownia nie będzie mogła podjąć się realizacji zlecenia z dnia na dzień.

Zakończenie

Jeżeli zainteresował Cie ten artykuł, to kliknij TUTAJ, aby przeczytać pozostałe artykuły przygotowane w ramach Akademii Viva Design.

Zachęcamy także do obejrzenia zdjęć naszych realizacji oraz projektów. Kliknij TUTAJ aby obejrzeć nasze portfolio.

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z pracownią projektowania wnętrz Viva Design, to zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat dostępnych pakietów współpracy. Kliknij TUTAJ aby przejść do strony: Projektowanie wnętrz cennik

W razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z nami.