Kot Tomek zaprasza do obejrzenia zdjęć luksusowo urządzonego domu w Rzeszowie, projekt wnętrz przygotowała pracownia projektowania wnętrz Viva Design z Rzeszowa, projektant wnętrz, projekty wnętrz, architekt wnętrz, pod klucz, Warszawa, Rzeszow
03
Lis

Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz?

Jeżeli zastanawiasz się jakie usługi wykonują projektanci wnętrz, czym się różni aranżacja wnętrz od projektu funkcjonalnego, lub projektu koncepcyjnego to dobrze trafiłeś. Poniżej krótko omówimy dostępne na rynku formy współpracy z projektantem lub architektem wnętrz i krótko omówimy zalety oraz ograniczenia każdej z form współpracy. Artykuł został zaktualizowany w lutym 2020 rok

Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz?

Aktualne informacje na temat pakietów dostępnych w pracowni Viva Design, można znaleźć na stronie: Projektowanie wnętrz cennik – kliknij TUTAJ aby przejść do strony.. W dalszej części artykułu znajdziesz informacje o tym jakie usługi wykonują projektanci wnętrz.


Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz – konsultacje projektanta

Ta usługa jest częściowo dostępna w pracowni Viva Design.

Na czym polegają konsultacje projektanta?

To podstawowa usługa świadczona przez projektantów wnętrz. Projektant pojawia się w Twoim domu, mieszkaniu lub biurze i odpowiada na zadawane przez Ciebie pytania. Z naszych doświadczeń wynika, że w trakcie konsultacji klienci zazwyczaj proszą o poradę dotyczącą kolorów ścian, doboru dodatków dekoracyjnych oraz mebli. Obecnie w pracowni Viva Design ten wariant usługi nie jest dostępny.

Z drugiej strony coraz częściej zgłaszają się do nas klienci, którzy proszą o analizę potencjału mieszkania, domu lub biura jakie zamierzają kupić czy wynająć. Projektant wnętrz na podstawie rzutu domu, biura lub mieszkania jest w stanie określić czy rozkład pomieszczeń jest funkcjonalny i jaki nakład pracy jest potrzebny na jego urządzenie. W wielu przypadkach do tego aby urządzić funkcjonalne wnętrza, trzeba wykonać drogie prace, związane np. z wyburzeniem lub dostawianiem ścian. Jeżeli wybierzesz projekt gdzie nie trzeba będzie tego robić – możesz zaoszczędzić sporą kwotę. W wyborze takiego projektu pomoże Ci doświadczony projektant wnętrz.

Aby umówić się z nami na konsultację w sprawie domu lub mieszkania, które planujesz kupić, skontaktuj się z nami klikając TUTAJ. Usługa jest świadczona także w formie konsultacji On Line.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji projektanta?

Polecamy aby korzystać z konsultacji projektanta gdy zakres zmian jakie chcesz wykonać w swoich wnętrzach jest niewielki. Warto także rozważyć tą opcję, gdy lubisz sam urządzać swoje wnętrze i potrzebujesz porady profesjonalisty w zakresie kolorystyki lub możliwych do wykorzystania materiałów. Pamiętaj, że nie wszystkie pracownie świadczą ten rodzaj usługi.

Pamiętaj także o tym, że inwestując niewielką kwotę w weryfikację projektu domu lub mieszkania które zamierzasz kupić, możesz zaoszczędzić znaczące kwoty na kosztach jego wykończenia.

Jaki jest koszt konsultacji projektanta?

Zazwyczaj tego typu usługi są rozliczane stawką godzinową – za każdą godzinę pracy projektanta. Zdarzają się także pracownie, gdzie płaci się z góry ustaloną kwotę za każdą konsultację. W przypadku stawek godzinowych zazwyczaj należy się liczyć z wydaniem kwoty od 50 do 300 zł za godzinę. W przypadku stawek stałych, będą one wynosić zazwyczaj od 500 do 3 000 zł. Aby poznać aktualnie dostępne pakiety współpracy i cennik usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz – aranżacja wnętrz

W pracowni Viva Design, usługa ta jest świadczona w ramach wybranych pakietów.

Na czym polega aranżacja wnętrz?

Aranżacja wnętrz stanowi rozwinięcie usługi konsultacji projektanta. W tym przypadku projektant wnętrz spotyka się z Tobą w domu, mieszkaniu lub lokalu Twojej firmy, aby porozmawiać o tym w jaki sposób można zmienić aktualny wystrój wnętrz. Po wizycie przedstawi Ci propozycje zmian w Twoich wnętrzach. Będą one zazwyczaj obejmować określenie kolorystyki ścian, propozycje mebli, tkanin na okna oraz dodatków ocieplających wnętrze.

Kiedy warto skorzystać z aranżacji wnętrz?

Usługa ta sprawdzi się, gdy chcesz odświeżyć swoje wnętrza bez dokonywania w nich rewolucji w postaci generalnego remontu. Mówiąc o generalnym remoncie mam na myśli wykonywanie wszystkich prac, typu: wyburzenia ścian, szpachlowanie ścian, wymianę drzwi, instalacji wodnej, kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania.

Jaki jest koszt aranżacji wnętrz?

Projektanci zazwyczaj rozliczają się za taką usługę stawką za metr kwadratowy. Zazwyczaj cena ta wynosi od 20 zł do 100 zł za metr kwadratowy. Część projektantów realizuje taką usługę podając z góry ustaloną cenę obliczoną przez nich. Zazwyczaj będzie ona jednak oscylować wokół podanych wcześniej wartości. Aby poznać aktualne stawki usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz – projekt wnętrz

Na czym polega usługa projektowania wnętrz?

Ostatnio na rynku pojawiło się kilka wariantów tej usługi. Zazwyczaj gdy klienci dzwonią do Viva Design, zadają pytanie “ile bierzecie za projektowanie wnętrz?” albo jaką kwotę muszę przeznaczyć na wykończenie wnętrz. Zazwyczaj klientów nie interesuje jakie usługi zostały przez nas wliczone w cenę i jakiej klasy materiały zostały ujęte w stawce przekazanej przez nas na urządzenie wnętrza. Ich zainteresowanie kończy się w momencie wysłuchania stawki za 1 m2 projektu wnętrz lub jego urządzenia. Warto zawsze dopytać osoby z którą rozmawiacie o szczegóły – co otrzymujecie w cenie, o której przed momentem ktoś Wam powiedział. Przecież gdy kupujemy samochód, to nie idziemy do pierwszego z brzegu salonu pytamy “Po ile można kupić u Was samochód?:. Wcześniej zastanawiamy się jaki samochód jest nam potrzebny (np. miejski, rodzinny) i jakiej klasy samochód chcemy kupić (np. Fiat, Ford, Toyota, Mazda. Lexus, BMW, Mercedes, itp.). Dopiero gdy się nad tym zastanowimy, to idziemy do salonu, który oferuje samochody z półki cenowej która nas interesuje.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku usługi “projektowanie wnętrz”. Poniżej kilka rodzajów “projektów wnętrz” z jakimi się spotkaliśmy:

  • Wizualizacje. Nasi wykonawcy pokazywali nam projekty wnętrz, które składały się z samych wizualizacji. W jaki sposób stolarz ma wiedzieć z jakich materiałów ma wykonać meble? Jaki wymiar mają mieć poszczególne szafki, jaki materiał ma położyć na ścianę pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi? Gdzie należy wykonać elektrykę i hydraulikę? Jak inwestor na podstawie wizualizacji ma wiedzieć jakie, gdzie oraz ile materiałów ma kupić? Zazwyczaj posiadanie takiego projektu kończy się długimi rozmowami z wykonawcami, dostawcami, podczas tych rozmów dobierają oni materiały za projektanta i obliczają potrzebne ilości. W przypadku wysokiej klasy materiałów każdy niepotrzebnie kupiony 1 m2 płytki to zbędne straty. Według nas lepiej te pieniądze przeznaczyć na projektanta wnętrz, który przygotuje szczegółowe projekty wraz z zestawieniem materiałów. W pracowni projektowania wnętrz Viva Design nie przygotowujemy projektów wnętrz na które składają się same wizualizacje.. Według informacji jakie do nas docierały, istnieją projektanci wnętrz, którzy są w stanie wykonać taką usługę w cenie wnoszącej około 200 zł za pomieszczenie.
  • Projekt funkcjonalny. Usługa ta polega na przygotowaniu projektu funkcjonalnego (rozkładu mebli w pomieszczeniach) wraz z projektami elektryki, hydrauliki oraz ewentualnych zmian w ścianach i zabudów gips-karton. Zapotrzebowanie na taki rodzaj usługi projektowania wnętrz pojawiło się w momencie, gdy deweloperzy zgodzili się na wykonywanie zmian lokatorskich. Projekt funkcjonalny wraz projektami instalacji przekazywany jest do dewelopera, który wykonuje zmiany zgodnie z otrzymanymi projektami. W pracowni projektowania wnętrz, usługa ta została wprowadzona w lutym 2020 roku.
  • Projekt koncepcyjny. To także nowość, z którą spotkaliśmy się w doku 2020 i postanowiliśmy ją włączyć do oferty pracowni Viva Design. Ten wariant usługi polega na przygotowaniu projektów jak w wariancie “Projekt funkcjonalny”, jednak dodatkowo projektant wnętrz przygotowuje propozycje materiałów oraz wizualizacje. Nie są przygotowywane szczegółowe projekty dla wykonawców oraz szczegółowe zestawienie materiałów. Dzięki temu, że projektant ma mniej pracy, klient może zaoszczędzić na kosztach przygotowania projektu. Musi się jednak liczyć z tym, że co prawda będzie wiedział jaką płytkę ma kupić, jednak to on sam, dostawca lub wykonawca będzie musiał obliczyć ilość potrzebnego materiału. Bez szczegółowych projektów o pomyłkę nie trudno i podobnie jak w wariancie “Wizualizacje”, uważamy że warto dopłacić, aby otrzymać od projektanta kompletną listę z zestawieniem materiałów, aby wiedzieć czego oraz ile mamy kupić. To oszczędza czas i pieniądze, które możecie stracić w wyniku pomyłek. W pracowni projektowania wnętrz Viva Design, usługa taka została wprowadzona w lutym 2020 roku.
  • Projekt kompleksowy. To komplet projektów jakie możecie otrzymać od projektanta i architekta wnętrz. W przypadku pracowni Viva Design, gdy zamówicie ten pakiet usługi, otrzymacie od nas: pomiary wnętrz na budowie, projekt funkcjonalny z projektami instalacji, propozycje materiałów, wizualizacje, projekty dla wykonawców (np. ułożenia płytek, okładzin ściennych, posadzek, itp.), szczegółowe zestawienie materiałów z kodami producentów, potrzebnymi ilościami oraz wyceną dostawców (z tego co się orientuję, wycenę otrzymacie Państwo w nielicznych pracowniach). Dysponując projektem kompleksowym, jesteście Państwo w stanie zamówić potrzebną ilość materiałów wykończeniowych a my dajemy Państwu gwarancję, że wszystko do siebie pasuje i że materiału nie zabraknie ani nie zostanie zbyt wiele. Dodatkowo w przypadku współpracy z pracownią projektowania wnętrz Viva Design, otrzymujecie Państwo w tym pakiecie darmowe konsultacje projektanta wnętrz przez 18 miesięcy od czasu rozpoczęcia prac nad projektami. To daje duży spokój i pozwala Państwu poprosić wykonawcę o kontakt z nami w sytuacji gdy pojawia się pytania na etapie prac wykończeniowych. Istnieją dalsze rozszerzenia tego pakietu o których będzie mowa w dalszej części niniejszego artykułu. Dodatkową zaletą przygotowania zestawienia materiałów oraz wyceny w ramach “Projektu kompleksowego” jest informacja o szacunkowym budżecie jaki należy przeznaczyć na wykończenie nieruchomości. Ta informacja dostępna przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, pozwala się inwestorowi odpowiednio przygotować do realizacji inwestycji. Usługa przygotowania kompleksowego projektu wnętrz jest dostępna w pracowni Viva Design od 2013 roku.

Aby zobaczyć jakie projekty wnętrz przygotujemy w pracowni Viva Design, należy kliknąć TUTAJ.

Aby zapoznać się z aktualnie obowiązującym cennikiem pracowni Viva Design i dostępnymi pakietami współpracy, kliknij TUTAJ.

Kiedy warto skorzystać z usługi “projekt wnętrz”?

O ile poprzednie usługi są świadczone przez projektantów, głownie z myślą o już urządzonych wnętrzach, to ta usługa, jest odpowiednia jeżeli urządzasz wnętrza nowego domu, mieszkania lub lokalu dla Twojego biznesu. Wybierz tą usługę także, gdy kupiłeś lokal na rynku wtórnym lub gdy posiadasz dom lub mieszkanie w którym zamierzasz wykonać generalny remont.

Wybierz wariant “Wizualizacje”, jeżeli wiesz że dobrze poradzisz sobie sam z projektem instalacji, doborem materiałów oraz obliczeniami ilości potrzebnych materiałów. Jeżeli chcesz mieć dodatkowo projekt instalacji, to wybierz opcję “Projekt funkcjonalny”. Pamiętaj, że w tym wariancie też musisz sam wybrać materiały i policzyć potrzebne ilości. Jeżeli chciałbyś mieć dodatkowo wskazane materiały jakie należy zastosować w projekcie, jednak bez obliczenia ile tego materiału będzie potrzebne, to wybierz wariant “Projekt koncepcyjny”. Wszystkie te warianty wybierze, jeżeli masz doświadczenie w wykańczaniu wnętrz i jesteś pewien, że poradzisz sobie z ewentualnymi zagadnieniami jakie mogą się pojawić w trakcie doboru i zamawiania materiałów i realizacji prac. Usługa ta będzie dla Ciebie odpowiednia, także gdy prowadzisz firmę budowlaną lub gdy współpracujesz ze sprawdzoną firmą budowlaną, która pomoże Ci w sytuacji gdy trzeba będzie podjąć decyzję w trakcie trwania prac. Pamiętaj, że taka forma współpracy będzie wymagać od Ciebie dużej ilości czasu na zajęcie się wszystkimi tematami związanymi z wykańczaniem wnętrz, koordynacją prac wykonawców oraz dostawców. W każdym z tych wariantów nie poznasz szacunkowego budżetu, jaki musisz przeznaczyć na wykończenie wnętrz, więc koszty mogą Cię zaskoczyć. Jeżeli cenisz sobie spokój, to wybierz wariant “Projekt kompleksowy”. W ramach tego wariantu otrzymasz wszystkie projekty dla wykonawców wraz ze szczegółowym zestawieniem materiałów. Pozwoli to przekazać wykonawcom przygotowane projekty i sprawnie realizować prace wykończeniowe i zamawiać potrzebne materiały a także przygotować się odpowiednio finansowo do tej inwestycji.

Jaki jest koszt usługi Projekt wnętrz?

Zazwyczaj projektanci pobierają za taką usługę opłatę obliczaną za metr kwadratowy projektowanej powierzchni. Zazwyczaj cena takiej usługi wynosi od 30 zł do 300 zł za metr kwadratowy projektowanych powierzchni. Przed podjęciem współpracy z konkretnym projektantem wnętrz, warto sprawdzić jakie usługi świadczy on w ramach pobieranej opłaty. Aby poznać aktualne stawki usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz – nadzór autorski

Na czym polega usługa nadzoru autorskiego?

Usługa nadzoru autorskiego, stanowi rozwinięcie usługi projektowania wnętrz. Jak sama nazwa wskazuje, projektant nadzoruje prace związane z wykonaniem projektu. W praktyce oznacza to, że w trakcie realizacji prac wykończeniowych masz możliwość konsultacji z projektantem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z realizowanymi pracami. Projektant powinien na bieżąco odwiedzać Twoją budowę, aby sprawdzić czy prace są wykonywane zgodnie z projektem i w odpowiedniej jakości.

Cześć projektantów na bieżąco będzie Ci także podpowiadać, jakie działania należy wykonać w najbliższej przyszłości, aby prace były realizowane sprawnie bez zbędnych przestoi. Projektant może Ci polecić sprawdzone ekipy wykończeniowe oraz sprawdzonych dostawców. To jednak Ty będziesz odpowiedzialny za znalezienie i zatrudnienie ekip wykończeniowych, zlecenie zakupu materiałów u dostawców a także koordynację prac tych ekip. W pracowni projektowania wnętrz Viva Design, dostępna jest usługa konsultacji na budowie, dodatkowo płatna za każdy dojazd dojazd. Inwestor może także wykupić pakiet dojazdów oraz miesięczny pakiet takiej usługi.

Kiedy warto skorzystać z usługi nadzoru autorskiego?

Jeżeli chcesz sam zajmować się wykańczaniem swojego domu, mieszkania lub pomieszczeń związanych z prowadzonym przez Ciebie biznesem, jednak chcesz możliwość stałej konsultacji z projektantem wnętrz na budowie. Pamiętaj, że ten sposób realizacji projektu będzie od Ciebie wymagać większego zaangażowania swojego czasu. Musisz przygotować harmonogram prac, skoordynować prace odpowiednich ekip a także zapewnić dostawę materiałów oraz towarów na czas aby uniknąć zbędnych przestoi.

Jaki jest koszt projektowania wnętrz z nadzorem autorskim?

Zazwyczaj projektanci rozliczają się z klientem każdy metr projektowanej powierzchni wnętrz. Projektant poprosi Cię o zapłatę od 50 zł do 250 zł za metr kwadratowy. Przed podpisaniem umowy z projektantem warto poprosić o przekazanie informacji na temat zakresu świadczonych usług, ponieważ różni się on w zależności od pracowni. Aby poznać aktualne stawki usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz – nadzór “pod klucz”

Na czym polega nazdór “pod klucz”?

Jeżeli zdecydujesz się na przygotowanie projektu wnętrz wraz z ich wykończeniem w wariancie pod klucz, to projektant przygotuje projekty dla wykonawców, zestawienia materiałów oraz wizualizacje (jak w wariancie “Projekt kompleksowy”). Oszacuje również dla Ciebie całkowity koszt wykończenia wnętrz, obejmujący: koszt materiałów i pracy wykonawców, użytych wszystkich elementów wykończenia wnętrz [płytki, armatura, ceramika łazienkowa, tapety, listwy przypodłogowe, dodatki dekoracyjne itp.]. Po akceptacji przez Ciebie projektów oraz budżetu przeznaczonego na wykończenie wnętrz, projektant zleci wykonanie prac wykończeniowych, zamówi towary a także będzie odpowiedzialny za koordynację prac, tak aby nie dochodziło do zbędnych przestoi. Projektant wnętrz rozwiązuje także wszystkie ewentualne problemy jakie pojawiają się podczas realizacji prac wykończeniowych. Ty jesteś informowany o postępach prac oraz otrzymujesz zweryfikowane przez projektanta faktury w celu wykonania płatności za wykonane usługi i dostarczone towary. Dotarły do nas informacje, że część pracowni oferuje usługę “Projekt wnętrz pod klucz”, polegającą na tym, że usługa jest realizowana przez wykonawcę a nie projektanta. Projektant wnętrz nie pojawia się na budowie a wszystkimi pracami związanymi z koordynacją i logistyką zamówień zajmuje się wykonawca. W przypadku pracowni projektowania wnętrz Viva Design, dostępny jest ten pierwszy wariant, w którym projektant zajmuje się wszystkim w imieniu inwestora a nie wykonawca.

Kiedy warto skorzystać z projektowania wnętrz pod klucz?

Jeżeli cenisz swój czas i zamiast zajmować się wykańczaniem wnętrz, wolisz zająć się swoim biznesem, swoim hobby, spędzić czas z rodziną lub zwyczajnie odpocząć, to ta usługa jest dla Ciebie. W przypadku tej usługi konieczne jest objęcie projektem całej powierzchni domu, mieszkania lub pomieszczeń Twojego biznesu. Zdarzyło się nam także wykańczać w wariancie “pod klucz” parter domu jednorodzinnego. Nie ma jednak możliwości, aby realizować w ramach nadzoru “pod klucz” jedynie wnętrze salonu w całym domu. Projektant współpracuje w tym wariancie ze swoimi ekipami wykończeniowymi oraz dostawcami.

Jaki jest koszt projektowania wnętrz pod klucz?

Zazwyczaj projektanci pobierają opłatę uzależnioną od powierzchni całego domu, mieszkania lub powierzchni wnętrz Twojego biznesu. W części przypadków usługa jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmujący przygotowanie projektów, rozliczany jest stawką za metr kwadratowy a nadzór inwestycyjny, obejmujący proces wykańczania wnętrz w standardzie “pod klucz” jest rozliczany opłatą miesięczną. Jeżeli chodzi o stawki za metr kwadratowy, to zazwyczaj wynoszą one od 120 zł do 500 zł a opłata miesięczna jest uzależniona od wielkości nieruchomości i podlega każdorazowo negocjacji. W przypadku naszej pracowni oferujemy Państwu stałą stawkę za obydwa etapy prac. Aby poznać aktualne stawki usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz – zakończenie

Mam nadzieję, że udało się nam odpowiedzieć na pytanie: Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz? Jeżeli zainteresował Cie ten artykuł, to kliknij TUTAJ, aby przeczytać pozostałe artykuły przygotowane w ramach Akademii Viva Design.

Zachęcamy także do obejrzenia zdjęć naszych realizacji oraz projektów. Kliknij TUTAJ aby obejrzeć nasze portfolio.

Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z pracownią projektowania wnętrz Viva Design, to zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat dostępnych pakietów współpracy. Kliknij TUTAJ aby przejść do strony: Projektowanie wnętrz cennik

W razie pytań lub wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z nami.