Jasny korytarz biały i drewno zdjęcia - Viva Design
03
Lis

Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz?

Jeżeli zastanawiasz się jakie usługi wykonują projektanci wnętrz, to dobrze trafiłeś. Przedstawimy każdy pakiet usług oraz zastanowimy się kogo powinien on zainteresować. Przedstawimy także zalety oraz ograniczenia każdego z nich.

Jakie usługi wykonują projektanci wnętrz?


Konsultacje projektanta

Ta usługa nie jest dostępna w pracowni Viva Design.

Na czym polegają konsultacje projektanta?

To podstawowa usługa świadczona przez projektantów wnętrz. Projektant pojawia się w Twoim domu, mieszkaniu lub biurze i odpowiada na zadawane przez Ciebie pytania. Z naszych doświadczeń wynika, że w trakcie konsultacji klienci zazwyczaj proszą o poradę dotyczącą kolorów ścian, doboru dodatków dekoracyjnych oraz mebli.

Coraz częściej zgłaszają się do nas klienci, którzy proszą o analizę potencjału mieszkania, domu lub biura jakie zamierzają kupić czy wynająć. Projektant wnętrz na podstawie rzutu domu, biura lub mieszkania jest w stanie określić jaki nakład pracy jest potrzebny na jego urządzenie. W wielu przypadkach do tego aby urządzić funkcjonalne wnętrza, trzeba wykonać drogie prace, związane np. z wyburzeniem lub dostawianiem ścian. Jeżeli wybierzesz projekt gdzie nie trzeba będzie tego robić – możesz zaoszczędzić sporą kwotę. W wyborze takiego projektu pomoże Ci doświadczony projektant wnętrz.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji projektanta?

Polecamy aby korzystać z konsultacji projektanta gdy zakres zmian jakie chcesz wykonać w swoich wnętrzach jest niewielki. Warto także rozważyć tą opcję, gdy lubisz sam urządzać swoje wnętrze i potrzebujesz porady profesjonalisty w zakresie kolorystyki lub możliwych do wykorzystania materiałów.

Pamiętaj także o tym, że inwestując niewielką kwotę w weryfikację projektu domu lub mieszkania które zamierzasz kupić, możesz zaoszczędzić znaczące kwoty na kosztach jego wykończenia.

Jaki jest koszt konsultacji projektanta?

Zazwyczaj tego typu usługi są rozliczane stawką godzinową – za każdą godzinę pracy projektanta. Zdarzają się także pracownie, gdzie płaci się z góry ustaloną kwotę za każdą konsultację. W przypadku stawek godzinowych zazwyczaj należy się liczyć z wydaniem kwoty od 50 do 300 zł za godzinę. W przypadku stawek stałych, będą one wynosić zazwyczaj od 500 do 3 000 zł. Aby poznać aktualne ceny usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


Aranżacja wnętrz

Ta usługa nie jest dostępna w pracowni Viva Design.

Na czym polega aranżacja wnętrz?

Aranżacja wnętrz stanowi rozwinięcie usługi konsultacji projektanta. W tym przypadku projektant wnętrz spotyka się z Tobą w domu, mieszkaniu lub lokalu Twojej firmy, aby porozmawiać o tym w jaki sposób można zmienić aktualny wystrój wnętrz. Po wizycie przedstawi Ci propozycję zmian Twoich wnętrz. Będą one zazwyczaj obejmować określenie kolorystyki ścian, propozycje mebli, tkanin na okna oraz dodatków ocieplających wnętrze.

Kiedy warto skorzystać z aranżacji wnętrz?

Usługa ta sprawdzi się, gdy chcesz odświeżyć swoje wnętrza bez dokonywania w nich rewolucji w postaci generalnego remontu. Mówiąc o generalnym remoncie mam na myśli wykonywanie wszystkich prac, typu: wyburzenia ścian, szpachlowanie ścian, wymianę drzwi, instalacji wodnej, kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania.

Jaki jest koszt aranżacji wnętrz?

Projektanci zazwyczaj rozliczają się za taką usługę stawką za metr kwadratowy. Zazwyczaj cena ta wynosi od 20 zł do 100 zł za metr kwadratowy. Część projektantów realizuje taką usługę podając z góry ustaloną cenę obliczoną przez nich. Zazwyczaj będzie ona jednak oscylować wokół podanych wcześniej wartości. Aby poznać aktualne stawki usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


Projekt wnętrz

Na czym polega usługa przygotowania projektu wnętrz?

Projektant wnętrz przygotowuje projekty dla wykonawców oraz dostawców (o tym jakie projekty przygotowuje Viva Design,  możesz przeczytać w artykule: Co znajduje się w projekcie wnętrz?). Wraz z projektami przygotowywane są zazwyczaj wizualizacje oraz zestawienia materiałów. Przygotowane materiały projektant przekazuje do klienta i na tym ich kontakt się kończy. Jeżeli ile klient nie wykupi usługi Nadzoru Autorskiego lub Nadzoru “pod klucz”, to w sytuacji gdy wystąpią jakiekolwiek problemy, klient musi radzić sobie z nimi sam. W tym przypadku klient odpowiada także za koordynację prac wykonawców oraz dostawców.

Kiedy warto skorzystać z usługi sam projekt?

O ile poprzednie usługi są świadczone przez projektantów, głownie z myślą o już urządzonych wnętrzach, to ta usługa, jest odpowiednia jeżeli urządzasz wnętrza nowego domu, mieszkania lub lokalu dla Twojego biznesu. Wybierz tą usługę także, gdy kupiłeś lokal na rynku wtórnym lub gdy posiadasz nieruchomość i zamierzasz wykonać w niej generalny remont.

Wybierz projekt bez nadzoru, jeżeli masz doświadczenie w wykańczaniu wnętrz i jesteś pewien, że poradzisz sobie z ewentualnymi zagadnieniami jakie mogą się pojawić w trakcie realizacji prac. Usługa ta będzie dla Ciebie odpowiednia, także gdy prowadzisz firmę budowlaną lub gdy współpracujesz ze sprawdzoną firmą budowlaną, która pomoże Ci w sytuacji gdy trzeba będzie podjąć decyzję w trakcie trwania prac. Pamiętaj, że taka forma współpracy będzie wymagać od Ciebie dużej ilości czasu na zajęcie się wszystkimi tematami związanymi z wykańczaniem wnętrz, koordynacją prac wykonawców oraz dostawców.

Jaki jest koszt usługi sam projekt?

Zazwyczaj projektanci pobierają za taką usługę opłatę obliczaną za metr kwadratowy projektowanej powierzchni. Zazwyczaj cena takiej usługi wynosi od 30 zł do 200 zł za metr kwadratowy projektowanych powierzchni. Przed podjęciem współpracy z konkretnym projektantem wnętrz, warto sprawdzić jakie usługi świadczy on w ramach pobieranej opłaty. Aby poznać aktualne stawki usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


Nadzór autorski

Na czym polega usługa nadzoru autorskiego?

Usługa nadzoru autorskiego, stanowi rozwinięcie usługi projektowania wnętrz. Jak sama nazwa wskazuje, projektant nadzoruje prace związane z wykonaniem projektu. W praktyce oznacza to, że w trakcie realizacji prac wykończeniowych masz możliwość konsultacji z projektantem w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości związanych z realizowanymi pracami. Projektant powinien na bieżąco odwiedzać Twoją budowę, aby sprawdzić czy prace są wykonywane zgodnie z projektem i w odpowiedniej jakości.

Cześć projektantów na bieżąco będzie Ci także podpowiadać, jakie działania należy wykonać w najbliższej przyszłości, aby prace były realizowane sprawnie bez zbędnych przestoi. Projektant może Ci polecić sprawdzone ekipy wykończeniowe oraz sprawdzonych dostawców. To jednak Ty będziesz odpowiedzialny za znalezienie i zatrudnienie ekip wykończeniowych, zlecenie zakupu materiałów u dostawców a także koordynację prac tych ekip.

Kiedy warto skorzystać z usługi nadzoru autorskiego?

Jeżeli chcesz sam zajmować się wykańczaniem swojego domu, mieszkania lub pomieszczeń związanych z prowadzonym przez Ciebie biznesem, jednak chcesz możliwość stałej konsultacji z projektantem wnętrz. Pamiętaj, że ten sposób realizacji projektu będzie to od Ciebie wymagać czasu. Musisz przygotować harmonogram prac, skoordynować prace odpowiednich ekip a także zapewnić dostawę materiałów oraz towarów na czas aby uniknąć zbędnych przestoi.

Jaki jest koszt projektowania wnętrz z nadzorem autorskim?

Zazwyczaj projektanci rozliczają się z klientem każdy metr projektowanej powierzchni wnętrz. Projektant poprosi Cię o zapłatę od 50 zł do 250 zł za metr kwadratowy. Przed podpisaniem umowy z projektantem warto poprosić o przekazanie informacji na temat zakresu świadczonych usług, ponieważ różni się on w zależności od pracowni. Aby poznać aktualne stawki usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


Nadzór “pod klucz”

Na czym polega nazdór “pod klucz”?

Jeżeli zdecydujesz się na przygotowanie projektu wnętrz wraz z ich wykończeniem w wariancie pod klucz, to projektant przygotuje projekty dla wykonawców, zestawienia materiałów oraz wizualizacje. Oszacuje również dla Ciebie całkowity koszt wykończenia wnętrz, obejmujący: koszt materiałów i pracy wykonawców, użytych wszystkich elementów wykończenia wnętrz [płytki, armatura, ceramika łazienkowa, tapety, listwy przypodłogowe, dodatki dekoracyjne itp.]. Po akceptacji przez Ciebie projektów oraz budżetu przeznaczonego na wykończenie wnętrz, projektant zleca wykonanie prac wykończeniowych, zamawia towary a także jest odpowiedzialny za koordynację prac, tak aby nie dochodziło do zbędnych przestoi. Projektant rozwiązuje także wszystkie ewentualne problemy jakie pojawiają się podczas realizacji prac wykończeniowych. Ty jesteś informowany o postępach prac oraz otrzymujesz zweryfikowane przez projektanta faktury w celu wykonania płatności za wykonane usługi i dostarczone towary.

Kiedy warto skorzystać z projektowania wnętrz pod klucz?

Jeżeli cenisz swój czas i zamiast zajmować się wykańczaniem wnętrz, wolisz zająć się swoim biznesem, swoim hobby, spędzić czas z rodziną lub zwyczajnie odpocząć, to ta usługa jest dla Ciebie. W przypadku tej usługi konieczne jest objęcie projektem całej powierzchni domu, mieszkania lub pomieszczeń Twojego biznesu. Projektant współpracuje w tym przypadku ze swoimi ekipami wykończeniowymi oraz dostawcami.

Jaki jest koszt projektowania wnętrz pod klucz?

Zazwyczaj projektanci pobierają opłatę uzależnioną od powierzchni całego domu, mieszkania lub powierzchni wnętrz Twojego biznesu. W części przypadków usługa jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmujący przygotowanie projektów, rozliczany jest stawką za metr kwadratowy a nadzór inwestycyjny, obejmujący proces wykańczania wnętrz w standardzie “pod klucz” jest rozliczany opłatą miesięczną. Jeżeli chodzi o stawki za metr kwadratowy, to zazwyczaj wynoszą one od 120 zł do 500 zł a opłata miesięczna jest uzależniona od wielkości nieruchomości i podlega każdorazowo negocjacji. W przypadku naszej pracowni oferujemy Państwu stałą stawkę za obydwa etapy prac. Aby poznać aktualne stawki usług pracowni Viva Design, kliknij TUTAJ.


 

Chcesz się dowiedzieć więcej?

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, to być może zainteresują Cię także inne artykuły z cyklu: Akademia Viva Design? Kliknij tutaj aby dowiedzieć się, co dla Ciebie przygotowaliśmy.