Styl prowansalski z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom jasnych, przytulnych wnętrz, naturalnego drewna i postarzanych mebli. Ma w sobie odrobinę romantyzmu i radości i wiejskiej pogody ducha, więc jeżeli po przeczytaniu tego artykułu Twoje serce zabije mocniej, to z pewnością ten styl będzie właściwy dla Twoich wnętrz 🙂
Skąd się wywodzi styl prowansalski?
Styl prowansalski zrodził się w XVII w. Zapoczątkowany został przez przedstawicieli francuskiej burżuazji, którzy uciekając z salonów przed zgiełkiem wielkich miast przenosili się do niewielkich prowincji. Zafascynowani lokalnym stylem życia krok po kroku wprowadzali go do swoich domów, dlatego powstałe w ten sposób wnętrza łączą elegancję paryskich salonów z wiejską, rodzinną prostotą francuskiej wsi.

Styl prowansalski swą nazwę zaczerpnął od najbardziej malowniczej krainy położonej nad Morzem Śródziemnym – Prowansji, usłanej lawendowymi polami, malowniczych krajobrazami morskimi, bielonymi uliczkami, pachnącej lawendą i rozmarynem.
Kolory
Kolorystycznym przedstawicielem stylu prowansalskiego jest klasyczna biel. Pojawia się na ścianach, na suficie, nierzadko z celowo odsłoniętymi, drewnianymi belkami, bielone są też podłogi oraz meble. To kolor, który wnosi do wnętrz świetlistość, lekkość i świeżość. Śmiało można łączyć ją z pastelami, np. miętą lub wrzosowym fioletem. Warto jednak unikać pudrowego różu bo, efekt może nas zbliżyć do stylu shabby chic. Nie uświadczymy za to ciemnych kolorów, ani tych mocno nasyconych. Odcienie bardzo ciemnego drewna również zarezerwujmy dla innych aranżacji.


Meble w stylu prowansalskim
W stylu prowansalskim bardzo charakterystyczne są meble – najczęściej drewniane, malowane na jasne kolory, często postarzane, tak aby spod warstwy farby widoczna była struktura drewna. Komody, stoliki czy krzesła często mają wywijane kabriolowe nóżki, których rodowod zaczerpnięty jest prosto z paryskich pałaców. Uroku dodają im misternie wykonane uchwyty z kutego żelaza.

Na uwagę zasługują też szalenie dekoracyjne meble z giętego metalu, które nawiązują do motywów roślinnych w duchu art noveau. Każdy mebel jest osobną dekoracją, a ich filigranowe gabaryty i fikuśna forma to cecha charakterystyczna wnętrz w stylu prowansalskim – stąd nie uświadczymy tu wielkich ciężkich szaf czy zabudów od podłogi po sufit.
Często spotykane w domach urządzonych w ten sposób są przeszklone witrynki, w których można eksponować kolekcję rodzinnych pamiątek i bibelotów.

Tkaniny
W stylu prowansalskim bardzo ważne są też tkaniny, przede wszystkim naturalne, takie jak len, bawełna, czy kreton a jeszcze lepiej, jeśli ich powierzchnię ozdobi roślinny wzór lub haft. Pojawiają się na siedziskach krzeseł, poduchach, nakryciach łóżek czy jako tkaniny dekoracyjne w oknach. To jednoznaczne nawiązanie (a może tęsknota?) do wielskiego, naturalnego krajobrazu.

Dodatki w stylu prowansalskim
Meble, tkaniny i kolory to nie wszystko. Wyjątkowego klimatu tym wnętrzom nadają dodatki. I tutaj pole do popisu mają miłośnicy pchlich targów, bo nic tak nie uświetni tej klimatycznej, prowansalskiej aranżacji jak vintage’owe przedmioty z duszą. Świetnie wkomponują się też wiklinowe koszyki, ceramiczne wazony, drewniane ramki na rodzinne fotografie czy szkatułki wykonane w technice decoupage.
Godne uwagi są też metalowe świeczniki oraz lampy z dużymi, tkanymi abażurami. Temat oświetlenia to co prawda odrębna kwestia, ale zawsze warto przemyśleć kwestię dodatkowych, bocznych lamp w nowoprojektowanym wnętrzu ?

Połączenia materiałów
W stylu prowansalskim liczy się podkreślenie naturalności. Nie nastawiajmy się na idealnie gładkie powierzchnie, czy wysoki połysk. Struktura na ścianach, przetarcia mebli, surowe drewno, lub cegła na ścianie przeniesiona prosto z wybielanych uliczek wypiekanych słońcem – to kwintesencja stylu, który wolny od wyśrubowanych zasad, pozwala zatrzymać się na chwilę, wziąć głęboki oddech i cieszyć się lekkością zaproszoną do domu.
Rośliny
Ostatnią rzeczą, która niewątpliwie mocno wpływa na pozytywny odbiór przestrzeni jest zieleń. A jeżeli chcemy wprowadzić do naszego domu bliskość z naturą, przypisaną prowansalskim krajobrazom, to warto pielęgnować kwiaty (szczególnie lawendę! ?) oraz zioła, których zapach i aromat przeniosą nas do świata nadmorskich krajobrazów, aromatycznego wina i ciepłych, wakacyjnych wspomnień.
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, myślę że zainteresują Cię nasze inne artykuły z cyklu Najciekawsze style wnętrz. Zapraszamy także na naszą stronę główną, aby zapoznać się z ofertą naszej pracowni.